Gabinet dla Hitlera

Zamek Cesarski w Poznaniu w czasie drugiej wojny światowej miał służyć jako siedziba Adolfa Hitlera. W tym celu gruntownie zmieniono jego wnętrza. Nie ma jednak żadnych dowodów na to, że Hitler kiedykolwiek tam zawitał.

Zamek w Poznaniu jest jednym z obiektów odwzorowanych w czekoladowych płaskorzeźbach, tworzących kolekcję czekoladowego Poznania. Choć sam obiekt nie należy do pereł architektury miasta, to z pewnością należy do najbardziej rozpoznawalnych obiektów. I właśnie dlatego nie mogło go zabraknąć w naszych czekoladowych reliefach.

Zamek Cesarski (*) powstał w 1905 r. dla ostatniego cesarza niemieckiego i króla Prus Wilhelma II. Kilkadziesiąt lat później twierdza miała służyć jako rezydencja Adolfa Hitlera. Tuż po rozpoczęciu działań wojennych w 1939 r.  rozpoczęła się przebudowa obiektu. Wszystkie najważniejsze pomieszczenia urządzono w totalitarnym stylu architektury III Rzeszy. W miejscu dawnej kaplicy powstał osobisty gabinet Hitlera, z podgrzewanym elektrycznie balkonem, z którego führer miał przyjmować defilady. Nie ma jednak żadnych dowodów na to, że Hitler kiedykolwiek był w Poznaniu. Zamek widział jedynie z fotografii.

Dziś w dawnej twierdzy działa Centrum Kultury ZAMEK, jedna z największych instytucji kultury w kraju. We wnętrzach dawnej rezydencji cesarskiej swoją siedzibę mają także inne instytucje kulturalne (m.in. Teatr Animacji, Fundacja „Malta”, Centrum Sztuki Dziecka i Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956).

Czekoladowa pocztówka Zamek Poznań, wspólnie z czekoladową Bamberką, czekoladowymi koziołkami i czekoladowym ratuszem tworzy nietuzinkową kolekcję czekoladowych reliefów z architekturą Poznania. W każdej chwili, z dowolnego miejsca na ziemi, możesz ją wysłać za naszym pośrednictwem do adresatów na całym świecie.

Źródło: Wikipedia.

Nikt jeszcze nie skomentował

Zostaw swój komentarz