Dzień czekolady

12 kwietnia jest wyjątkową datą w kalendarzu cukierników i miłośników czekolady. Właśnie dziś przypada Święto Czekolady, uwielbianej na całym świecie, niezależnie od szerokości geograficznej. Pierwsza tabliczka czekolady powstała niespełna 200 lat temu w Niemczech i odtąd niepodzielnie króluje na salonach i pod strzechami. Niewielu jest ludzi, którzy jej nie lubią...

Na całym świecie wydaje się na czekoladę ponad 7 miliardów dolarów rocznie. Znamy ją w coraz bardziej wymyślnych odsłonach: tabliczki, batony, ciastka, czekoladowe pocztówki, olejki zapachowe, wymyślne napoje na bazie czekolady, czekoladowy masaż czy kosmetyki. Lista ta pewnie jest nieskończona, ale pod warunkiem, że nie zabraknie kakao. Od kilku lat eksperci wieszczą, że czekolada znów stanie się dobrem luksusowym i już nie będzie mogła kosztować 2 zł za tabliczkę.

Jakie czekolady jadamy najchętniej (*)? Belgowie i Skandynawowie lubią ciemne czekolady, Polacy i Brytyjczycy - bardzo słodkie, Amerykanie - trochę słodkie i trochę kwaśne. Japończycy z kolei lubią sztucznie barwione polewy batonów KitKat o chemicznym smaku wasabi, czerwonej fasoli czy zielonej herbaty. Brrr

W Światowym Dniu Czekolady pamiętajmy jednak o tym, co nas łączy: po prostu o czekoladzie. Badania wskazują, że substancje zawarte w czekoladzie pozytywnie wpływają na układ krążenia i pracę mózgu. Czekolada wywołuje odczucie sytości i pomaga otrzymać lepsze rezultaty w testach wytrzymałościowych. Zawarte w czekoladzie endorfiny wpływają na pracę mózgu, poprawia nastrój, łagodzi ból. Zbyt duże ilości spożywanej czekolady mogą prowadzić do otyłości. Dzienna dawka czekolady powinna wynosić maksymalnie 50 g (**).

Ale nawet w takim dniu, jak 12 kwietnia warto pamiętać, że czekolada jest szkodliwa dla wielu zwierząt. Nie dzielmy się więc z pupilami ani kosteczką czekolady. Jako Czekoladowy Pocztylion zachęcamy jednak, by dzielić się nią z bliskimi, z przyjaciółmi i znajomymi. Czekoladowe Pocztówki  ze słodkimi życzeniami docierają już w każdy zakątek świata (ZOBACZ, JAKIE TO PROSTE).

 (*) Na podstawie artykułu "Tabliczka mnożenia zysków" Urszuli Schwarzenberg-Czerny, zamieszczonego w magazynie Polityka (nr 13, 2016 r.).

(**) Źródło: Wikipedia.

Nikt jeszcze nie skomentował

Zostaw swój komentarz