Czekoladowa Bamberka

Jedno jest pewne: sprowadzenie Bambrów do stolicy Wielkopolski w XVIII wieku na zawsze wpisało się do historii Poznania i wielu rodzin. Upamiętnia to pomnik Bamberki na poznańskim rynku, a od niedawna także czekoladowa Bamberka.

(*) Niemieccy osadnicy chrześcijańscy zostali sprowadzeni do Poznania i okolicznych wsi pod koniec XVIII wieku. Mieli zasiedlić opuszczone wsie, zniszczone podczas wojny północnej i będące skutkiem epidemii cholery. W sumie przybyło tutaj około 900 osób. Nowi mieszkańcy otrzymali bardzo korzystne warunki osiedlenia się i pobytu.

Bambrzy szybko się spolonizowali m. in. poprzez małżeństwa mieszane i wspólną wiarę z rdzennymi mieszkańcami.

O tym, jak istotny bagaż kulturowy wnieśli Bambrzy do Wielkopolski, świadczy upamiętnienie ich obecności pomnikiem. W 1915 r. na poznańskim rynku stanął pomnik Bamerki. To studzienka z dziewczyna ubraną w strój ludowy. Figurka przedstawia kobietę w charakterystycznym stroju bamberskim, z nosidłami i konwiami używanymi w winiarstwie.

Posąg odlany z brązu jest dziełem rzeźbiarza Józefa Wackerle, któremu pozowała jedna z pracownic winiarni Goldenringa – Jadwiga Gadziemska. Modelka nigdy nie miała nic wspólnego z Bambrami, w tamtych czasach była po prostu pracownicą winiarni Goldenringa.

W 1998 roku przy studzience  kanclerz Niemiec Helmut Kohl spotkał się z poznańskimi Bambrami. Od 2003 r. w Poznaniu działa Muzeum Bambrów Poznańskich.

A czekoladowa Bamberka pojawiła się w naszej kolekcji Czekoladowe Miasta Europy w 2016 r. Ta czekoladowa pocztówka jest jednym z czterech czekoladowych reliefów, dokumentujących w czekoladzie ważne dla Poznania miejsca. Czekoladowy Poznań jest więc reprezentowany przez: czekoladowy Zamek Poznań, czekoladowy Ratusz Poznań, czekoladowe poznańskie koziołki oraz przez czekoladową Bamerkę.

 

(*) Źródło: Wikipedia.

Nikt jeszcze nie skomentował

Zostaw swój komentarz